Palazzo Arbà

Palazzo Arbà

Federico Nardelli

Palazzo Arbà w Genui, mieszkalny budynek zaprojektowany przez architektów Federica Nardelliego i Maurizia Maggialiego, sąsiaduje z starymi domami z lat 60. i pokrytymi zielenią przestrzeniami. Nowy budynek harmonijnie wtapia się w otoczenie.

 

Wtapiając się w genueńskie sąsiedztwo

Albaro to elegancka, ekskluzywna dzielnica Genui, z niezwykłymi widokami na Morze Liguryjskie. Palazzo Arbà powstało na terenie, na którym wcześniej znajdował się klasztor, przez długi czas pełniący funkcję ośrodka dla kobiet w trudnej życiowej sytuacji. W momencie, gdy teren i stary budynek kupiła spółka Trident, klasztor od lat stał opuszczony. Zgodnie z pierwotnym planem, stare zabudowania miały być poddane renowacji. Niestety okazało się to niemożliwe - ostatecznie powstał w tym miejscu całkowicie nowy budynek mieszkalny. Swoim stylem nawiązuje jednak do stojących w okolicy starych domów z lat 60., choć ich charakter interpretuje w nowoczesny sposób.

Nowy budynek stylem nawiązuje do stojących w okolicy starych domów z lat 60., choć ich charakter interpretuje w nowoczesny sposób.

Łączyć wnętrze z zewnętrzem

Koncepcją leżącą u podstaw architektonicznego projektu było maksymalnie płynne połączenie wnętrz apartamentów z dużymi przestrzeniami na zewnątrz. Głównym elementem umożliwiającym realizację tego założenia stały się ogromne przeszklone drzwi przesuwne, dzięki którym można powiększać pokoje dzienne o dodatkowy metraż loggi i tarasów. Klimat Genui pozwala cieszyć się tą możliwością przez cały rok.

Funkcjonalność zwiększają zainstalowane na fasadzie ciemnozielone żaluzje. Filtrują światło, przepuszczają powietrze i chronią przed wiatrem, dzięki czemu na tarasach można cieszyć się łagodną morską bryzą, a jednocześnie zachować prywatność. Każdy z właścicieli apartamentów może rozplanować pomieszczenia według własnych potrzeb. 

Żeby połączyć wnętrze z zewnętrzem, niezbędne były ogromne drzwi i okna. Architekt Federico Nardelli wybrał wąskie aluminiowe ramy zamiast tradycyjnych drewnianych, żeby mieć pewność, że konstrukcji nie zaszkodzi pełne soli powietrze. Nie bez znaczenia było to, że aluminium jest wysokiej jakości, technologicznie zaawansowanym materiałem, który zwiększa wartość tego ekskluzywnego projektu mieszkaniowego.

 

Okna tworzą dom

Rozwiązania Reynaers Aluminium pozwoliły architektom osiagnąć zaplanowany efekt. - Wybraliśmy systemy Reynaers Aluminium, bo perfekcyjnie spełniały wszystkie założenia stylistyczne projektu - tłumaczy Frederico Nardelli. - Dzięki wąskim profilom nowego systemu SlimPatio 68, byliśmy w stanie osiągnąć maksymalną przejrzystość i jedność pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Wybraliśmy również system CS 77-HV Reynaers Aluminium do konstrukcji drzwi balkonowych w sypialniach i kuchniach.

“Dzięki wąskim profilom drzwi przesuwnych, byliśmy w stanie osiągnąć maksymalną przejrzystość i jedność pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.”Federico Nardelli

Aluminium spełnia wymagania związane z klimatem i bliskościa morza, ma też tę zaletę, że nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji. Frederico Nardelli zdecydował się również na aluminiowe żaluzje, choć pierwotnie architekci myśleli o wykonanych z drewna. Argumentem była większa trwałość materiału. Żaluzje polakierowano na ciemnozielony kolor, charakterystyczny dla genueńskich domów w sąsiedztwie.

“Z architektonicznego punktu widzenia, okna mają kluczowe znaczenie dla charakteru obiektu”Federico Nardelli

Skupienie się na połączeniu pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem sprawia, że Palazzo Arbà jest świeżą, nowoczesną reinterpretacją starych genueńskich domów. Architekci zwracają uwagę, że we współczesnej architekturze szkło - zarówno w postaci okien, jak i przeszklonych drzwi - odgrywa coraz większą rolę i bywa, że zajmuje więcej miejsca niż stałe ściany. Lokalizacja projektu pozwoliła na poddanie się temu trendowi. - Z architektonicznego punktu widzenia, okna mają kluczowe znaczenie dla charakteru obiektu - mówi Frederico Nardelli.

Palazzo Arbà jest świeżą, nowoczesną reinterpretacją tradycyjnych włoskich nadmorskich willi.

Architekt: 
Federico Nardelli
Lokalizacja: 
Italy
Fotograf: 
Inni partnerzy: 
TRIDENT RE (Investors)