Skip to main content
Kredyt ekologiczny - nowoczesne przedsiębiorstwo energooszczędne
25 Jan 2024

Kredyt ekologiczny – jak i gdzie ubiegać się o EKO dofinansowanie?

Wdrażanie rozwiązań ekologicznych, które przyczyniają się do mniejszego zużycia energii, wiąże się ze sporymi kosztami. Jeśli chcesz podjąć takie działania, możesz skorzystać ze wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w postaci kredytu ekologicznego. Czym jest kredyt na cele ekologiczne i komu przysługuje? Jak i gdzie można ubiegać się o takie dofinansowanie i na jakich zasadach? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest kredyt ekologiczny?
  • Jak wysoki kredyt na cele ekologiczne można uzyskać?
  • Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt ekologiczny?
  • Kiedy i gdzie składać wnioski na kredyt ekologiczny?

Kredyt ekologiczny – co to takiego i komu się należy? 

Kredyt ekologiczny to bezzwrotna dotacja, której celem jest wsparcie przedsiębiorców w rozwoju ekologicznym firm. Jest ona oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). 

Głównym celem udzielenia kredytu na cele ekologiczne jest modernizacja posiadanej przez przedsiębiorstwo infrastruktury. To w praktyce oznacza, że pieniądze pozyskane od BGK można przeznaczyć, między innymi na:

  • termomodernizację budynków, 
  • modernizację lub wymianę sprzętu (np. produkcyjnego) na bardziej energooszczędny,
  • unowocześnienie źródeł energii lub ich całkowitą bądź częściową wymianę na systemy OZE,
  • zastosowanie nowoczesnych systemów oświetlenia na terenie przedsiębiorstwa, 
  • modernizację systemów klimatyzacji i chłodzenia oraz wentylacji,
  • wdrożenie rozwiązań systemowych, pozwalających na lepsze i bardziej ekologiczne zarządzanie zużyciem energii. 

    Dofinansowanie obejmuje bardzo szeroki zakres działań. Pozwala to na wdrożenie usprawnień w firmie nie tylko w zakresie stosowanych urządzeń, lecz także systemów, know-how i licencji, pozwalających na bardziej ekologiczne funkcjonowanie. 

Czytaj też: Współczynnik U: co oznacza izolacyjność termiczna dla Twojego projektu budowlanego?

Ile może wynosić kredyt na cele ekologiczne?

Wysokość kredytu ekologicznego ustalana jest indywidualnie przez BGK na podstawie złożonego projektu przez przedsiębiorstwo. Podmiot ten analizuje zaplanowane przez firmę składającą wniosek prace modernizacyjne i ocenia ich wpływ na zmiany zużycia energii, biorąc pod uwagę audyt energetyczny. Na tej podstawie przyznawane są odpowiednie kwoty na pokrycie kosztów. 

To, jak duże wsparcie otrzyma przedsiębiorstwo, jest uzależnione między innymi od:

  • jego lokalizacji, 
  • typu prac modernizacyjnych, 
  • wielkości przedsiębiorstwa. 

    BGK udziela wsparcia w formie premii ekologicznej, czyli bezzwrotnego dofinansowania, które stanowi spłatę części kredytu uzyskanego na realizację inwestycji. W zależności od oceny projektu wsparcie może wynosić od 30% do 85% kosztów netto. Premia ekologiczna jest przekazywana jako spłata kredytu po wykonaniu całego przedsięwzięcia przez podmiot ubiegający się o kredyt na cele ekologiczne. 

Kto może ubiegać się o kredyt ekologiczny i na jakich warunkach?

Ze wsparcia przygotowanego przez UE w ramach realizacji przedsięwzięcia „Zielony Ład” mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność na terenie Polski i zaliczają się do sektora:

  • mikro przedsiębiorstw,
  • małych przedsiębiorstw,
  • średnich przedsiębiorstw,
  • small mid-cap, czyli małych spółek o średniej kapitalizacji (przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 499 pracowników, ich roczne obroty nie są wyższe niż 100 milionów euro oraz suma roczna bilansowa nie przekracza 86 milionów euro),
  • mid-cap, czyli spółki o średniej kapitalizacji (przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 3000 pracowników i nie należą do sektora MŚP).

Kredyt nie jest przeznaczony dla dużych firm. Nie mogą z niego skorzystać także przedsiębiorstwa, w których 25% lub więcej kapitału bądź praw głosu jest kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez co najmniej jeden organ publiczny (wspólnie lub indywidualnie). 

Czytaj też: Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę drzwi lub okien?

Ważne jest, aby przedsiębiorstwo, które ubiega się o kredyt ekologiczny, miało pozytywną ocenę zdolności kredytowej. 

Aby móc otrzymać pomoc, przedsiębiorstwo musi przeprowadzić audyt energetyczny i przedstawić go w formie oficjalnego dokumentu. Na podstawie jego rekomendacji ustalony powinien zostać zakres projektu. 

We wniosku składanym w celu ubiegania się o kredyt ekologiczny należy zawrzeć informacje o planowanych wydatkach. Należy wykorzystać je na prace, w wyniku których zmniejszone zostanie zużycie energii w przedsiębiorstwie. 

Należy pamiętać, że premia ekologiczna przyznana będzie firmom, które wykażą, że planowane działania zmniejszą zużycie energii pierwotnej o co najmniej 30% w porównaniu do zużycia sprzed modernizacji. 

Czytaj też: Jak działają okna energooszczędne?

Przy przygotowywaniu wniosku pod uwagę warto również wziąć fakt, że finansowanie przyznane może być tylko na remont lub adaptację istniejących nieruchomości, które będą prowadzić do zmniejszenia zużycia energii. Dofinansowanie nie obejmuje budowy nowych obiektów lub rozbudowy istniejących nieruchomości. 

W przypadku chęci inwestowania w OZE energia elektryczna produkowana z wykorzystaniem tych systemów może być używana tylko na potrzeby przedsiębiorstwa. Wyjątkiem jest sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii w przypadku jej wystąpienia. 

Czytaj też: Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem - zielony budynek na wyższym poziomie

Kredyt ekologiczny – do kiedy i gdzie składać wnioski? 

O kredyt ekologiczny należy ubiegać się poprzez złożenie formalnego wniosku do Banku Gospodarczego Krajowego. Należy zrobić to w następujących krokach:

  1. Złożenie wniosku do banku o udzielenie kredytu ekologicznego z wykorzystaniem dofinansowania BGK. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wydana zostaje warunkowa umowa kredytu ekologiczne lub promesa.
  2. Złożenie wniosku do BGK o dofinansowanie projektu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wydana zostaje promesa premii ekologicznej. 
  3. Podpisanie umowy z bankiem, który udzielił kredytu.
  4. Podpisanie umowy z BGK. 
  5. Realizacja projektu. 
  6. Uzyskanie wpłaty premii ekologicznej od BGK w ramach spłaty części kredytu. 

Zgłoszenia o udzielenie kredytu ekologicznego można składać w dwóch naborach: 

  • Nabór pierwszy trwa od 25.04.2024 do 25.07.2024 r. 
  • Nabór drugi trwa od 17.10.2024 do 30.12.2024 r.

Jeśli szukasz sprawdzonego partnera w realizacji projektów podnoszących efektywność energetyczną, zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej innowacyjne technologie, dopasowane do Twoich potrzeb.