Axis Towers

Axis Towers

Alexander Mezhevidze Gega Astakhishvili Nino Mosulishvili Nikoloz Kilasonia

Axis Towers stojące w dzielnicy Vake w Tbilisi, w alei Chavchavadze, w pobliżu pomnika Galaktiona Tabidze, są nowoczesnym symbolem stolicy Gruzji. Bliżniacze wieże, dzięki swojej unikalnej architekturze, rozwiązaniom konstrukcyjnym, wielofunkcjonalności, skali i ważnej roli, którą pełnią w mieście, stały się w Gruzji przedmiotem narodowej dumy.

Axis Towers zaprojektowano zgodnie z zasadą "miasto w mieście". Infrastrukturę rozwijano, mając na uwadze wiele różnych funkcji, co pozwala użytkownikom mieszkać tutaj, pracować i odpoczywać bez opuszczania kompleksu. Oprócz samego budynku, deweloper zaplanował również przestrzeń publiczną, tak żeby mogli z niej korzystać mieszkańcy miasta. Ulica, która łączy aleję Chavchavadze z ulicą Abuladze, stanie się strefą służącą do odpoczynku i przyjazną dla pieszych. Wypełniona kawiarniami, restauracjami, z otwartą przestrzenią, będzie docelowo miejscem spotkań zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Dwie wieże Axis są tak rozmieszczone jedna naprzeciw drugiej, żeby stworzyć wrażenie, że się obracają. Są jednocześnie podobne i różne. Jedna jest ciemna, druga jasna, biała. Poza kolorem, różni je również zastosowanie kontrastowych materiałów - lekkiego, ciemnego przejrzystego szkła i ciężkiego białego kamienia. Głównym elementem konstrukcji budynków są centralne słupy i otaczające je masywne pylony. Jednym ze złożonych rozwiązań inżynierskich jest system pali fundamentowych, które są zagłębione w gruncie na ponad 30 metrów. Ich całkowita długość to aż 18 km.

Projekt budowlany spełnia wszystkie międzynarodowe standardy. W badaniach dotyczących projektu brały udział międzynarodowe firmy inżynierskie takie jak Europroject i Hinman. Model Axis Towers był testowany w tunelu powietrznym dla różnych obiążeń w Instytucie Nauk Stosowanych w Prague Academy.

 

“Kompleks Axis składa się z dwóch wież: Stone Tower i Glass Tower. Znajdują się w nich mieszkania, hotel, biura, restauracje, centrum fitness z basenem i przestrzeń handlowa.”

Miasto: Tbilisi 

Deweloper: Axis 

Producent stolarki: Elita Burji 

Całkowita powierzchnia przeszklenia na fasadach: 29 500 m2 

Całkowita wysokość: 147 m (41 kondygnacji), z 4 poziomami podziemnego parkingu

 

Axis Towers jest pierwszym obiektem na świecie, w którym dwie wieże są skręcone wokół własnych osi obrotu, a jednocześnie stoją na tym samym fundamencie. Decyzję o fundamencie podjęto ze względu na lokalizację, bo Gruzja jest krajem o średniej aktywności sejsmicznej, zagrożonym trzęsieniami ziemi. Każde piętro jest przesunięte w stosunku do kolejnego o 2 stopnie - w ten sposób osiągnięto wrażenie obracania się konstrukcji wokół własnej osi.

Dzielnica, w której stoją wieże, to Vake, bogata, prestiżowa okolica. Najwyższe piętra oferują przepiękny widok na całe miasto, a w szczególności na stadion Dynamo.

Axis Towers to wielofunkcyjny kompleks. W białej wieży, Stone Tower, są apartamenty, w czarnej (Glass Tower) - hotel, biura i centrum fitness z basenem. W tej części, na najwyższej kondygnacji, znajduje się też Sky Bar, z pomieszczeniami o wysokości 5 metrów i z fantastycznymi widokami. To najwyższy punkt w całym Tbilisi!

“Wieże są wyposażone w 22 najszybsze w Gruzji windy, a całkowita powierzchnia parkingu jest równa powierzchni czterech stadionów piłkarskich.”

SERGEY SUDDYA - inżynier odpowiedzialny za projekt fasad Axis Towers, Elita Burji

- Można powiedzieć, że Axis Towers jest eksperymentalnym obiektem nie tylko dla Gruzji, ale w skali całego świata. Architektura budynku jest złożona, a wszystkie rozwiązania konstrukcyjne zostały opracowane tak, żeby sprostać silnym wiatrom, które są charakterystyczne dla Tbilisi. 

Projekt spełnił wysokie wymagania termiczne, uwzględniające obciążenie wiatrem. Zadbano również o efektywne wykorzystanie światła dziennego i ograniczenie hałasu - wszystkie te wymagania spełniły systemy Reynaers Aluminium w połączeniu z dwukomorowym szkleniem. Równie istotna była wytrzymałość na wstrząsy sejsmiczne, którą osiągnięto m.in. zachowując odpowiednie odległości pomiędzy aluminiowymi profilami a szybami. Zastosowano bardzo duże otwierane skrzydła, drzwi o wysokości większej niż 3,5 m i szerokości ponad 2 m - wiele wykorzystanych w wieżach konstrukcji ma niestandardowe wymiary. System przesuwny CP 155 LS został wbudowany w system CW 50 - wcześniej nie praktykowano takiego rozwiązania.

 

“Sky Bar na najwyższym piętrze stał się najwyższym punktem w całym Tbilisi.”

TENGIZ KVANTALIANI, Reynaers Aluminum, Gruzja. Systemy Reynaers Aluminium, które zastosowaliśmy w Axis Towers, zostały wybrane przez klienta, bo spełniały wymagania techniczne, ergonomiczne i świetnie wpasowały się w wygląd budynku.

 

W projekcie wykorzystano kilka standardowych systemów Reynaers Aluminium, a duża część rozwiązań została opracowana indywidualnie. Przeszklenie całego parteru powstało z użyciem systemu CW 50 SC - strukturalne przeszklenia mają wysokość powyżej 2,7 m i szerokość 1,2 m.

W wieżach podstawowym systemem było CW 50. Drzwi przesuwne CP 155 LS wbudowano w system CW 50 – to unikalne rozwiązanie. Wykorzystano również rozwiązania drzwiowe w obrębie ściany osłonowej CW 50, ze wzmocnionymi okuciami amerykańskiego producenta. W kompleksie zainstalowano także  przesuwne systemy CP-155 LS i CP-68 oraz okna i drzwi CS 77. 

To w tym momencie największy gruziński projekt Reynaers Aluminium. Udana realizacja będzie miała ogromny wpływ na wizerunek firmy w trudnym, konkurencyjnym rynku. Z całą pewnością można powiedzieć, że Axis Towers staną się znakiem rozpoznawczym Tbilisi.

 

Fabrykator: 
Elita Burji
Architekt: 
Alexander Mezhevidze Gega Astakhishvili Nino Mosulishvili Nikoloz Kilasonia
Lokalizacja: 
Tbilisi, Gruzja
Fotograf: 
Tamar Digmelashvili
Inni partnerzy: 
Axis (Project developers)