Recykling aluminium. W nieskończoność

Jak zamknąć obieg poprzez niekończący się recykling aluminium?

 

Aluminium ma wiele zalet. Oczywiście jest bardzo wytrzymałe i nie poddaje się korozji. Ale czy wiecie, że w 100% nadaje się do recyklingu? To fakt: aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność. Dlatego nasze aluminiowe profile okienne i drzwiowe poddajemy recyklingowi i ciągle przetwarzamy je na nowe. Bez przerwy, od nowa. To doskonały przykład recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego.

Tak, aluminium jest mocne, lekkie i niezwykle trwałe. W dodatku w przeciwieństwie do wielu innych materiałów, aluminium nie traci swoich właściwości w procesie recyklingu.

Oznacza to, że można je przetwarzać w nieskończoność bez utraty jakości.

Niska energochłonność recyklingu

Recykling aluminium wymaga tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego. Oznacza to, że dzięki recyklingowi można uniknąć emisji 8 ton dwutlenku węgla na każdą tonę aluminium. Co nie mniej ważne, badania pokazują, że wskaźniki odzysku aluminium podczas rozbiórki budynków są bardzo wysokie i wahają się od 92% do 98%. W praktyce oznacza to, że niemal zawsze odzyskuje się aluminiowe okna i drzwi po okresie ich użytkowania, a uzyskane w ten sposób aluminium poddaje się recyklingowi. Zapewnia to dostępność surowca i oszczędność energii z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

Cykl użytkowania aluminiowych okien i drzwi

Aluminium jest niezwykle trwałe. Nie jest wrażliwe na działanie promieni UV ani wilgoci, nie koroduje i nie gnije. Są to główne powody, dla których ten materiał jest użytkowany w budynkach przez bardzo długi czas. Cykl użytkowania okien i drzwi aluminiowych wynosi średnio ponad 40 lat, jednak sytuacje, w których aluminiowe okna i drzwi są użytkowane ponad 60 lat nie należą do wyjątków.

Innowacyjne metody optymalizacji recyklingu aluminium

Ze względu na długi cykl użytkowania aluminium w wielu jego zastosowaniach, dostępny złom aluminiowy pokrywa obecnie tylko 40% światowego zapotrzebowania. W przyszłości odsetek ten na pewno wzrośnie, chociażby ze względu na remonty starych budynków z aluminiowymi oknami i drzwiami. Jest to trend globalny. Jedyne, co stoi na przeszkodzie do wykorzystywania większej ilości aluminium z recyklingu, to niedobór złomu, bo z technicznego punktu widzenia w tej chwili możliwe jest wykorzystanie w produkcji do 80% aluminium pochodzącego z recyklingu. Trzeba pamiętać, że zwiększenie ilości recyklingowanego aluminium w jednym produkcie nie obniży globalnego zapotrzebowania, bo już w tej chwili wykorzystywany jest cały dostępny aluminiowy złom.

Nie oznacza to, że nie należy doskonalić metod recyklingu aluminium. Wręcz przeciwnie. Dlatego nieustannie badamy innowacyjne sposoby optymalizacji recyklingu naszych wyrobów przy jednoczesnym zagwarantowaniu ich jakości. Pozwala nam to na zamknięcie obiegu aluminium poprzez recykling starych profili okiennych i wytwarzanie z nich nowych profili bez końca. I stanowi doskonały przykład zamkniętego obiegu.

Obejrzyj film i zobacz, jak raz za razem przetwarzamy stare okna aluminiowe na nowe.