Student Accomodation

Student Accomodation

Hodder + Partners

Jako że liczba studentów w Wielkiej Brytanii ciągle wzrasta, wzrastają również potrzeby związane z ich zakwaterowaniem. Raz na jakiś czas, uniwersytety same budują „domy studenckie”, jednak obecnie coraz więcej studentów korzysta z prywatnych mieszkań. „Student Castle”, to nowa firma, specjalizująca się w zapewnianiu zakwaterowania studentom, której celem jest „zmiana sposobu postrzegania tradycyjnych prywatnych kwater studenckich, poprzez oferowanie standardów spełniających oczekiwania studentów XXI wieku”. 1 Great Marlborough Street to drugi project tej firmy w Wielkiej Brytanii.

Budynek tworzy zespół czterech wież o różnych wysokościach

Największe w Europie skupisko studentów znajduje się w Manchesterze, gdzie na czterech uniwersytetach uczy się łącznie blisko 110.000 osób. Student Castle, mieszczący się w centrum miasta, jest uważany za najwyższy dom studencki w Europie, a z całą pewnością, jest trzecim co do wysokości budynkiem Manchesteru, dlatego też wyróżnia się na tle zabudowy miasta. Mogło okazać się, że ten 37-piętrowy obiekt nie będzie komponował się ze stylem miasta, jednak architekci Hodder + Partners stworzyli elegancki budynek, o pewnej i przemyślanej konstrukcji.

 

Teren budynku sąsiaduje ze stacją Oxford Road oraz wiaduktem, po którym przebiega główna linia kolejowa miasta. Na dole biegnie ulica z XIX-wiecznymi, w większości 5-piętrowymi budynkami przemysłowymi z czerwonej cegły, z których liczne zostały przekształcon w różnego rodzaju apartamenty, kluby i bary, a pomiędzy nimi wije się rzeka Medlock. Podstawę budynku tworzy 6-poziomowy cokół mierzący 22 m, który dorównuje wysokością wiaduktowi kolejowemu oraz sąsiednim budynko znajdującym się na ulicy New Wakefield. Większa część budynku mieści się nad cokołem, i ma formę wąskiej struktury, o wysokości nieprzekraczającej 15 m, wychodzącej na wschód i zachód, ułożonej równolegle do ulicy Great Marlborough Street. Wąski profil budynku, widoczny od strony południowej i północnej, oraz konstrukcja, którą tworzą wieże o różnych wysokościach, sprawiają, że budynek wydaje się mniej masywny. Wybrane przez architektów okna, również nadają budynkowi lekkości. Są one ułożone w prostych, pionowych rzędach, dzięki czemu, promienie słoneczne oświetlają hole, w których znajdują się windy, a także wszystkie korytarze. Takie ułożenie okien, podkreśla podział budynku na cztery wieże.

Dzięki specjalnie dopasowanym profilom kryjącym, izolowane płyty aluminiowe tworzą równą powierzchnię z profilami kryjącymi ściany osłonowej

Liczne oblicza budynku

Architekci Hodder + Partners ciężko pracowali, aby ściany budynku miały dynamiczny i intrygujący charakter. Pożądany efekt został osiągnięty po części dzięki zastosowaniu wyprofilowanych ścian osłonowych oraz starannie dobranych elementów okiennych, paneli aluminiowych i odpowietrzników, wykorzystując w tym celu możliwości, jakie dają systemy Reynaers CW 50 oraz CW 60, a także, dzięki użyciu wykończonych w brązie paneli, które pozwoliły przełamać dominujące kolory szarości. Elewacja wyróżnia się jednak najbardziej za sprawą delikatnego wzoru, ułożonego z płytek ceramicznych o szerokości 450 mm, który wije się po gładkiej powierzchni na wszystkich stronach budynku. Wzór ten tworzą zaledwie cztery, przypadkowo ułożone barwy, dzięki czemu budynek zdaje się wtapiać w linię horyzontu. Wnętrze budynku również zaskakuje, ponieważ znajdują się w nim pokoje i mieszkania o jedenastu różnych kształtach, które łącznie są w stanie pomieścić 540 studentów. Uważnie zaprojektowane pokoje posiadają duże okna – przez które można podziwiać piękne widoki. Okna te nie otwierają się (każdy pokój posiada swój system wentylacji), a mimo to, budynek otrzymał ocenę „Bardzo dobrą” w klasyfikacji BREEAM, po części dzięki użyciu powietrznych pomp ciepła oraz systemu wymiany ciepła do chłodzenia i ogrzewania wody, ale również, dzięki zastosowaniu 3-komorowego systemu okiennego Reynaers CS 68, zapewniającego optymalny poziom izolacyjności i szczelności. Drzwi Vision 50, zainstalowane na parterze, stanowią integralną część działającego non-stop systemu kontroli bezpieczeństwa. Przechodzenie przez drzwi, oraz korzystanie z wind jest kontrolowane przez system numeryczny.

 

Chociaż na linii horyzontu Manchesteru można dostrzec wiele mniejszych wież, wyrastających nad młynami z epoki wiktoriańskiej, fabrykami oraz siedzibą firmy ubezpieczeniowej, budynek 1 Great Marlborough Street stanowi jej bardzo ważny element i zapoczątkowuje nowy etap w rozwoju miasta, które powinno skupić się przede wszystkim na głów ych założeniach koncepcji „nowej gospodarki”.

Project solution

 

Systems:

 • Bespoke solution based on CW 65-EF/SG unitized façade
 • CW 50-SC
 • CS 68 opening windows with hidden vent inserted in CW 65-EF
 • CS 77 entrance doors

Project description:

 • Development of deeper profiles to obtain required Ix values of the big span elements
 • CW 65-EF/SG profiles with a depth of 195.5 mm

Elements:

 • 500 elements in total
 • Floor height pre-assembled frames
 • ° 3960 mm
 • ° 4500 mm
 • Installed without transom for an unobstructed view
 • Cladding with glass panels or aluminium sheets
 • Special anchor developed for glass panels to have a hook bracket in front of the floor slab
 • 90 opening elements in CS 68-HV

Glazing:

 • Structural sealed glazing
 • Glass bonded directly onto the main frame (no cassettes)
Architekt: 
Hodder + Partners
Lokalizacja: 
Manchester, Zjednoczone Królestwo Zobacz na mapie
Inni partnerzy: 
Student Castle (Investors) Shephard Construction (General contractors)
Użyte systemy Reynaers: 
Drzwi
 • Vision 50