Jak aluminium zmieniło architekturę

Jak aluminium zmieniło architekturę

Mocne, lekkie, wytrzymałe, odporne na korozję, nadające się do niekończącego się recyklingu i z potencjałem do formowania niemal dowolnego kształtu - zastosowanie aluminium w architekturze daje możliwości, których nie zapewnią inne, powszechnie stosowane materiały budowalne, np. cegła czy drewno. Od momentu pojawienia się i rozpowszechnienia na początku XX wieku, aluminium stało się czynnikiem rewolucjonizującym nowoczesną architekturę.

Początki aluminium

Na początku XX wieku, z powodu wysokiej ceny, aluminium nie było powszechnie używane w architekturze i inżynierskich zastosowaniach. Jednak na początku lat 20 XX wieku, dzięki innowacjom w procesie produkcyjnym, koszty udało się zredukować o 80 proc. Dzięki temu aluminium zaczęto często stosować w konstrukcjach, a także w wielu komponentach budowlanych, włączając w to drzwi, okna, elementy przesuwne, dachy, ściany osłonowe, osłony przeciwsłoneczne, blachy, balustrady, a także elementy dekoracyjne.

Ferrari World Abu Dhabi - United Arab Emirates
© Benoy Architects

Ważne architektoniczne zastosowania

Aluminium było po raz pierwszy zastosowane na dużą skalę w konstrukcji wieżowca Empire State Building w Nowym Jorku. Budowę zakończono w 1931 r. XX wieku, a budynek pozostawał najwyższą na świecie konstrukcją aż do 1970 r. Podstawowa struktura i inne komponenty zostały wykonane z aluminium, które zastosowano również we wnętrzach i lobby. 

W połowie XX wieku, wielu ikonicznych architektów eksperymentowało z aluminium. Jednym z najciekawszych wczesnych przykładów modernistycznej architektury wykorzystującej ten metal, był Aluminaire House, pierwszy całkowicie metalowy dom w Stanach Zjednoczonych, zaprojektowany przez Lawrence'a Kochera i Alberta Freya. Innym ciekawym przykładem jest zaprojektowany przez Buckminstera Fullera dom Dymaxion, który szczególnie dobrze pokazywał, że lekki aluminiowy stop zapewnia dużą wytrzymałość przy niskiej wadze konstrukcji.

Four Seasons Hotel - Bahrain
© Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM)
Photo: Waleed Alabbas

Aluminium w XXI wieku

Aluminium wyznacza nowe kierunki i pozwala przekraczać kolejne granice również w XXI wieku. Współczesne stopy aluminium są w stanie bez problemów podtrzymywać ciężkie i bardzo duże przeszklenia, zwiększając ilość naturalnego światła we wnętrzach. 

Wieżowce, konstruowane z użyciem szkła i aluminium, przybierają formy zaprzeczające grawitacji, a aluminiowe profile pozwalają budować obiekty wyższe niż kiedykowliek wcześniej, bardziej energooszczędne i ze zmniejszoną emisją C02. 

Rewolucja Zielonego Budownictwa

Dziś, przy rosnącym nacisku na ekologiczne budownictwo, aluminium jest znane jako jeden z najbardziej energetycznie wydajnych i zrównoważonych budowlanych materiałów. Dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości i trwałości, może być wykorzystywane w dowolnych warunkach klimatycznych na świecie, w zakresie temperatur od –80°C do +300°C. Izolacja stosowana w oknach o aluminiowej konstrukcji jest odpowiedzią na wymagania energetyczne związane z aktualnymi, ale i przyszłymi wymaganiami i regulacjami prawnymi.

Co więcej, aluminiowe elementy można przetopić, a metal wykorzystać ponownie bez utraty jakości, zapewniając mu praktycznie nieskończony czas wykorzystania. 

Dzięki powyższym zaletom budynki wykorzystujące w dużym stopniu aluminium wygrywają nagrody związane ze zrównoważonym budownictwem i zyskują wysokie oceny w globalnie stosowanych systemach ceryfikacji, włączając w to Platinum i Gold LEED. Wszystko to powoduje, że aluminium niewątpliwe nadal będzie postrzegane jako element zmieniający świat architektury.