Qatar National Convention Centre

Qatar National Convention Centre

WS Atkins and Partners Burns and McDonnell Inc Arata Isozaki Halcrow Yolles/RHWL

Projektując budynek Qatar National Convention Centre, wiodący japoński architekt Arata Isozaki zdecydował się na spektakularne i zapraszające wejście, które przypomina dwa splecione ze sobą drzewa, na których opiera się dach tego niezwykłego budynku. QNCC, to wielofunkcyjne miejsce spotkań. Kompleks ten to centrum konferencyjne, w którym odbywają się również koncerty, różnego rodzaju gale oraz wystawy.

Szklana fasada o wymiarach: 250 m szerokości i 15 m wysokości

Qatar National Convention Centre (QNCC) jest położone na terenie ‘Education City’ (miasta Edukacji), w pobliżu wieżowców nowoczesnego centrum biznesowego w Doha, stolicy bogatego w ropę Kataru. Ten niesamowity budynek leży w obrębie ogromnego kampusu, wśród wydziałów kilku z najlepszych uniwersytetów na świecie, takich jak Weill Cornell, Texas A&M, czy Georgetown, a także wśród instytutów naukowych i technologicznych, jak na przykład Sidra Medical and Research Center (medyczne centrum naukowo badawcze) oraz Qatar Science & Technology Park (park naukowo-technologiczny w Katarze). Obiekt ten, to miejsce, w którym powstają bardzo ambitne plany na przyszłość, dotyczące gospodarki opartej na wiedzy: istotą jest, aby ropa oraz gaz ustąpiły miejsca nauce i edukacji; podkreślenie roli innowacji, technologii i przedsiębiorczości.

Pracownia architektoniczna Arata Isozaki & Associates otrzymała do dyspozycji teren o łącznej powierzchni 200 000 m2. Zaprojektowali oni trzy budynki: centrum kongresowe, centrum wystawowe oraz wielopoziomowy parking. Niezwykły, czteropiętrowy budynek główny posiada naprawdę spektakularne wejście. Nie sposób oderwać wzroku od dwóch zakrzywionych konstrukcji stalowych o długości 250 m, Przypominają ych drzewo Sidra, na których opiera się dach. To jednak jeszcze nie wszystko. Drzewo Sidra nie zostało wybrane przez przypadek. Jest ono symbolem kultury Kataru. Początkowo drzewo to służyło jako punkt orientacyjny na pustyni, a obecnie stanowi miejsce spotkań i schronienia dla Beduinów.

SYMBOLICZNE MIEJSCE SPOTKAŃ

Projektując obiekt, architekci wykorzystali tę symbolikę: stworzone przez nich centrum kongresowe, również stanowi miejsce spotkań. Na zewnątrz budynku, w cieniu drzew ludzie mogą wymieniać się swoją wiedzą oraz doświadczeniami; w środku, odwiedzający zapraszany jest do centrum konferencyjnego, w którym wszystko jest ogromne, wysokie i przezroczyste. Poczucie przestronności potęguje duża ilość światła słonecznego, wpadającego do wnętrza budynku. Maksymalne oświetlenie obiektu przez promienie słoneczne, możliwe było dzięki zastosowaniu smukłego systemu ścian osłonowych CW 50, stworzonego przez firmę Reynaers. Odwiedzający nie czują się jednak zagubieni ani przytłoczeni, głównie za sprawą odpowiednio dobranych mebli i przemyślanego układu sof, dzięki czemu goście mogą przebywać w komfortowych warunkach. Architekci nie zapomnieli również o zapewnieniu odwiedzającym poczucia odrębności i niezależności. Mogą oni dowolnie dzielić i zmieniać układ wydzielonych przestrzeni, dzięki zastosowaniu ruchomych sufitów.

Główny budynek połączony jest z resztą za pomocą dwóch nachodzących na siebie, owalnych konstrukcji. Parking jest w stanie pomieścić ponad 3000 samochodów i 40 autobusów. Z drugiej strony, architekci stworzyli wielofunkcyjną halę wystawową o łącznej powierzchni 40 000 m2. Powstała ona z myślą o naukowcach przyjeżdżających na seminaria oraz o zagranicznych gościach, biorących udział w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat zmian klimatu, która jest jedną z największych konferencji na świecie (w wydarzeniu uczestniczyło 17 000 osób). Zupełnie nowy kompleks QNCC błyskawicznie znalazł się na mapie świata w kategorii logistyka (płynny przepływ dużych grup ludzi) oraz technologia (zaawansowany technologicznie, najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny i akustyczny, wbudowany w ruchome sufity z lampami, które otwierają się i zamykają, stanowiąc ostatni element wykończenia sal). W budynku QNCC znajduje się również teatr z 2300 pluszowymi siedzeniami oraz sceną, której cechą charakterystyczną są ciepłe kolory i luksusowe materiały. Odwiedzający mogą korzystać również z trzech sal audytoryjnych, 53 mniejszych sal konferencyjnych, sali przeznaczonej na gale i inne wydarzenia, sześciu luksusowych loży dla VIP-ów z pięciogwiazdkową obsługą cateringową oraz siedmiu apartamentów gościnnych. Dzięki tym udogodnieniom, QNCC jest jednym z najbardziej wyrafinowanych, wielofunkcyjnych i największych centrów kongresowych na Bliskim Wschodzie.

Poczucie przestronności zapewnione jest przez dostęp światła dziennego

JASNY I ZIELONY

Firma Reynaers w znacznym stopniu przyczyniła się do powstania tego obiektu. Dostarczyła ona rozwiązania, dzięki którym możliwe było wzniesienie ogromnej, przezroczystej szklanej fasady centrum wystawowego, bez konieczności zastosowania dodatkowej podpory, nawet przy szerokości większej niż 16m. Fasada pokryta aluminium i stalą z zewnątrz oraz stalą nierdzewną od wewnątrz, wzmocniona jest fasadami OS o głębokości 650 mm i powierzchni 5500 m2. QNCC to obiekt przyjazny dla środowiska. Ten ‘zielony’ budynek został zbudowany zgodnie z wymogami złotego certyfikatu LEED (certyfikat dla projektów najbardziej energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska), przyznawanego przez Amerykańską Radę Budownictwa Ekologicznego. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań gwarantujących ekonomiczne zużycie wody i energii, jest on co najmniej 32% bardziej efektywny, niż budynki, w których te innowacyjne rozwiązania nie zostały wykorzystane. Jednym z nich jest zamontowanie paneli słonecznych o powierzchni 3500 m2, które dostarczają ponad 12% energii zużywanej w centrum. Dodatkowo, w halach wystawowych wykorzystano energooszczędne oświetlenie LED. W przyszłości, linia kolejowa połączy centrum biznesowe Doha z Miastem Edukacji, a także powstanie więcej parkingów i luksusowych hoteli. Dzięki temu centrum QNCC stanie się jeszcze łatwiej dostępne dla większej liczby osób.

Façade section

Fabrykator: 
Jungbluth Alu Partners S.A.
Architekt: 
WS Atkins and Partners Burns and McDonnell Inc Arata Isozaki Halcrow Yolles/RHWL
Lokalizacja: 
Doha, Katar Zobacz na mapie
Fotograf: 
Waleed Alabbas
Inni partnerzy: 
Victor Buyck Steel Construction Sdn. Bhd. (General contractors) Baytur Insaat Tahhut A.S. (General contractors) Midmac-Six Construct J.V. (General contractors) MAN Enterprise (General contractors) Eversendai Engineering Qatar W.L.L. (General contractors) Qatar Petroleum (Project developers) ASTAD (Construction managers) KEO International Consultants (Construction managers) ASTAD (Project managers)
Użyte systemy Reynaers: 
Project solutions: 
CW 50 bespoke solution