Crystal

Biurowiec Crystal to jeden z najnowszych obiektów w praskiej dzielnicy Vinohrady. Przyciągający uwagę budynek stanowi nową dominantę tego bogatego pod względem architektonicznym terenu mieszkalno-biznesowego.

Nowy biurowiec Crystal, wzniesiony przy tętniącym życiem bulwarze Vinohradská, został zbudowany i ukończony latem 2015 roku. Nowy kompleks administracyjny znajduje się naprzeciwko jednego z największych praskich cmentarzy, Olšany oraz postmodernistycznego hotelu Don Giovanni z lat 90. Po tej samej stronie ulicy znajduje się modernistyczny wieżowiec Casablanca z lat 60. oraz długi ciąg czeskich kas oszczędnościowych, autorstwa architektów z Atelier 15.

Obiekt przygotowano na zlecenie GES REAL, czeskiej grupy na rzecz rozwoju, a jego łączna powierzchnia wynosi 12 827 metrów kwadratowych, na co składają się biura pod wynajem oraz pięć lokali handlowych na parterze, a także kawiarnia i piwiarnia. Magazyny, pomieszczenia techniczne oraz 121 miejsc parkingowych ulokowano w podziemiach budynku.

“Odbijające się i załamujące na powierzchni budynku światło kreuje dynamiczny obraz”Libor Hrdousek & Radek Lampa (Atelier 15)

Atrakcyjny budynek wielopiętrowy

Crystal jest wyższy od sąsiadujących z nim budynków, przez co tworzy przeciwwagę dla pobliskiego wieżowca Casablanca i doskonale komponuje się z otaczającą go istniejąca zabudową miejską. - Jego wysokość oraz kształt sprawiają, że budynek wygląda niezwykle i zaskakująco z każdej strony - podkreśla Libor Hrdoušek z pracowni Atelier 15, który wspólnie z Radkiem Lampą zaprojektował precyzyjnie geometryczną, a jednocześnie organiczną strukturę budynku.

Crystal jest podzielony na dwie główne części. Strona Vinohradská wznosi się na wysokość 14 kondygnacji. Fasada drugiej części rozciąga się wzdłuż znacznie spokojniejszej ulicy Kouřimská, po przeciwnej stronie placu. Z tej strony biurowiec ma mniej pięter i zrównuje się z linią dachów pozostałych budynków na tej ulicy. Obydwie części, wyższa i niższa, tworzą jeden spójny obiekt architektoniczny, przedzielony wyrazistą szczeliną.

Obiekt Crystal jest podzielony na dwie główne części. Strona Vinohradská wznosi się na wysokość 14 kondygnacji

Budynek pokryto przypominającą szachownicę szklaną taflą

Kryształ jak szachownica

Budynek pokryto przypominającą szachownicę szklaną taflą. - Fasada została zaprojektowana w taki sposób, aby nawiązać do struktury kryształu. Konstrukcję przypominającą szachownicę zastosowano również na dachu, aby wszystkie widoczne powierzchnie budynku tworzyły spójną wizualnie całość. Odbijające się i załamujące na całej elewacji światło sprawia, że budynek wydaje się bardzo dynamiczny. Refleksy jeszcze bardziej podkreślają solidność konstrukcji - zauważa architekt.

Petr Nevšímal, dyrektor generalny firmy Nevšímal, producenta fasad, dodaje: - Zastosowaliśmy fasadę modułową, ponieważ tylko takie rozwiązanie idealnie nadawało się do tego projektu. Fasada ta doskonale wpisuje się we wszystkie założenia projektu związane z kształtem obiektu, segmentacją, maksymalnym wykorzystaniem terenu, czasem budowy, cechami fizycznymi i oczywiście ogólną koncepcją architektoniczną.

Realizacja projektu była przedsięwzięciem dość złożonym, a niektóre elementy musiały być przygotowane na zamówienie. - Kształt obiektu nie pozwalał na zastosowanie standardowych profili systemowych, więc musieliśmy dołożyć elementy przygotowane specjalnie na potrzeby projektu, takie jak narożniki i ceowniki. Kształt profili opracowano przy użyciu modeli 3D. Wspólnie z Reynaers opracowaliśmy rozwiązanie, w którym znalazły się moduły odprowadzające wodę, wykorzystane na przykład na powierzchniach pochyłych. Współpraca w zakresie konstrukcji oraz wsparcie ze strony firmy Reynaers było dla nas bardzo ważne - podsumowuje Nevšímal.

Libor Hrdousek & Radek Lampa (Atelier 15)

Libor Hrdoušek i Radek Lampa są absolwentami Politechniki Czeskiej w Pradze. W 1997 roku założyli wspólnie pracownię architektoniczną Atelier 15. Od tej pory skupiają się na projektowaniu i konstrukcjach różnych architektonicznych projektów, włączając w to biurowce, hotele, obiekty sportowe, przestrzeń miejską, a także budynki mieszkalne, w tym prywtane domy. Libor Hrdoušek jest także członkiem czeskiej izby dyplomowanych inżynierów i techników. Radek Lampa pracuje na Politchnice Czeskiej w Pradze.

Petr Nevsímal

Petr Nevšímal urodził się w Nymburku w 1980. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego na Politechnice Czeskiej w Pradze. Jest dyrektorem firmy Nevšímal, rodzinnej firmy, która zajmuje się wykończeniem fasad budynków od 1993 roku.

Od momentu założenia przedsiębiorstwo stało się jedną z najbardziej aktywnych firm konstrukcyjno-wykonawczych w Republice Czeskiej. Poza Czechami, spółka bierze także aktywny udział w rozwoju ekspertyz związanych z rozwiązaniami antypożarowymi. W ostatnich latach Nevšímal pracował przy wielu ważnych projektach, włączając w to Karkonoskie Centrum Wychowania Ekologicznego KCEV w miejscowości Vrchlabí, autorstwa Petr Hájek Architects. Firma brała też udział w eksperymentalnych pracach przy projektach rezydencjonalnych, takich jak Villa Hermína autorstwa HŠH Architects. - Każdy problem ma swoje rozwiązanie i nic nie jest takie trudne, jak się na początku wydaje - takie jest motto Petra Nevšímala.

CW 86-EF/HI Typical element

Rozwiązania Reynaers Aluminium dla projektu

Systemy: Indywidualne rozwiązanie na bazie CW 86-EF/HI ze zintegrowanymi elementami otwieranymi, okna CS 86-HI, drzwi CS 86-HI, CW 50-HI FRV, CW 50-HI

Opis projektu:

 • Opracowanie indywidualnych rozwiązań fasadowych CW 86-EF/HI koniecznych do spełnienia wymagań związanych z obciążeniem statycznym dla budynku
 • 300 m²  fasady elementowej CW 86-HI, z czego15 proc. było nachylone
 • 3 nowe profile i 4 nowe uszczelki do poziomych elementów
 • 3 nowe profile i 2 nowe uszczelki do nachylonych elementów (17°)
 • kształt profili CW 86-EF/HI (wewnętrzna część) została zmodyfikowana, żeby umożliwić bardziej elastyczne pozycje kotw i lepsze połączenia narożnikowe
 • Indywidualne rozwiązania narożnikowe
 • Indywidualne rozwiązania drenażu kaskadowego dla nachylonych elementów poprzez użycie nowych uszczelek i specjalnych podpórek pod przeszklenia
 • Okna w systemie CS 86-HI/HV (pionowe fasady) i świetliki CW 50 (nachylone części fasady) zamontowane w standardowych modułach CW 86-EF/HI z użyciem standardowych rygli CW 50

Systemy:

 • fasada elementowa CW 86-EF/HI: 1350 x 3700 mm
 • rozwierno-uchylne okna CS 86-HI /HV: 1308 x 1250 mm
 • drzwi wejściowe do budynków o dużej intensywności ruchu CS 86-HI: 1190 x 2930 mm

Szklenie:

 • 30 mm podwójne szyby
 • 8/16/6

pionowa sekcja CW 86-EF/HI

Pozioma sekcja CW 86-EF/HI

Piona sekcja CW 86-EF/HI - rozwiązania drenażowe

Fabrykator: 
Lokalizacja: 
Poznań, Czechy Zobacz na mapie
Fotograf: 
Vojta Zikmunda Marek Hrubý
Inni partnerzy: 
Prague Real Estate Invest (Investors) Metrostav (General contractors) GES REAL a.s. (Project developers)
Użyte systemy Reynaers: 
Project solutions: 
CW 86-EF bespoke solution