Wykończenie - obróbka powierzchni

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na wykończenie lakierowane czy anodowane, pięknym wyglądem okien można się cieszyć bardzo długo bez konieczności inwestowania w farby czy lakiery. W przeciwieństwie do innych materiałów, lakierowane proszkowo lub anodowane aluminium jest odporne na działanie promieniowania UV, a także nie ulega korozji, przez co jest bardzo łatwe w utrzymaniu. Wykończenie powierzchni pozwala na uzyskanie pięknego wyglądu okien, ale także stanowi dodatkową ochronę aluminium.

Czyste aluminium ma bardzo wysoką odporność na korozję dzięki warstwie tlenku, która chroni metal przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ta naturalna, niepoddawana obróbce powierzchnia była typowa dla pierwszych okien aluminiowych. Obecnie jednak, opracowywane są nowe techniki obróbki powierzchni aluminium, zwiększające jego trwałość oraz nadające systemom nowoczesny charakter.

Lakierowanie proszkowe

Aby można było wybrać dowolny kolor systemów profilowych, firma Reynaers proponuje technikę malowania zwaną lakierowaniem proszkowym. Przed przystąpieniem do tego rodzaju malowania, aluminium jest odtłuszczana i oczyszczane. Następnie naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej są napylane na przewodzące profile. Pokryte proszkiem profile są wygrzewane w piecach tak, aby cząsteczki farby stopiły się w jednolitą, trwałą powłokę pokrywającą aluminium. Aby zagwarantować najwyższą jakość, proces ten jest przeprowadzany zgodnie z europejskimi standardami Qualicoat.

Anodowanie

Podczas anodowania, powierzchnia profili aluminiowych zostaje pokryta warstwą tlenku, która stanowi bardzo skuteczną ochronę, a równocześnie pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu aluminium. Przed zanurzeniem profili w wannie chemicznej, są one poddawane odtłuszczaniu oraz oczyszczaniu. W wannach tych zachodzi proces sztucznego utleniania, dzięki czemu otwierają się pory aluminium. Następnie, w kąpieli tlenkowej, profilom nadaje się kolor. Na koniec, w specjalnej kąpieli parowej, pory aluminium zostają zamknięte. Aby zagwarantować najwyższą jakość, proces ten jest przeprowadzany zgodnie z europejskimi standardami Qualanod.

Co wybrać?

Jeśli chodzi o jakość, właściwie nie ma różnicy pomiędzy lakierowaniem a anodowaniem. Podstawową różnicą jest estetyka: podczas lakierowania, na powierzchnię aluminium nakładana jest warstwa farby, natomiast w procesie anodowania zachowywana jest oryginalna struktura aluminium. Jednakże w warunkach ekstremalnych lub w środowisku agresywnym (zanieczyszczonym) – takim jak tereny nadmorskie czy wielkie metropolie – konieczne jest zastosowanie dodatkowej ochrony. Dlatego też firma Reynaers zaleca wykonanie wstępnego anodowania profili przed przystąpieniem do lakierowania proszkowego. Połączenie tych dwóch technik pozwala na zapewnienie długotrwałej ochrony elementów budowlanych.