Jak aluminium zmieniło architekturę

Jak aluminium zmieniło architekturę

Mocne, lekkie, wytrzymałe, odporne na korozję, nadające się do niekończącego się recyklingu i z potencjałem do formowania niemal dowolnego kształtu - zastosowanie aluminium w architekturze daje możliwości, których nie zapewnią inne, powszechnie stosowane materiały budowalne, np. cegła czy drewno. Od momentu pojawienia się i rozpowszechnienia na początku XX wieku, aluminium stało się czynnikiem rewolucjonizującym nowoczesną architekturę.

Początki aluminium

Na początku XX wieku, z powodu wysokiej ceny, aluminium nie było powszechnie używane w architekturze i inżynierskich zastosowaniach. Jednak na początku lat 20 XX wieku, dzięki innowacjom w procesie produkcyjnym, koszty udało się zredukować o 80 proc. Dzięki temu aluminium zaczęto często stosować w konstrukcjach, a także w wielu komponentach budowlanych, włączając w to drzwi, okna, elementy przesuwne, dachy, ściany osłonowe, osłony przeciwsłoneczne, blachy, balustrady, a także elementy dekoracyjne.

Jak aluminium zmieniło architekturę

Ferrari World Abu Dhabi - United Arab Emirates
© Benoy Architects

Ważne architektoniczne zastosowania

Aluminium było po raz pierwszy zastosowane na dużą skalę w konstrukcji wieżowca Empire State Building w Nowym Jorku. Budowę zakończono w 1931 r. XX wieku, a budynek pozostawał najwyższą na świecie konstrukcją aż do 1970 r. Podstawowa struktura i inne komponenty zostały wykonane z aluminium, które zastosowano również we wnętrzach i lobby. 

W połowie XX wieku, wielu ikonicznych architektów eksperymentowało z aluminium. Jednym z najciekawszych wczesnych przykładów modernistycznej architektury wykorzystującej ten metal, był Aluminaire House, pierwszy całkowicie metalowy dom w Stanach Zjednoczonych, zaprojektowany przez Lawrence'a Kochera i Alberta Freya. Innym ciekawym przykładem jest zaprojektowany przez Buckminstera Fullera dom Dymaxion, który szczególnie dobrze pokazywał, że lekki aluminiowy stop zapewnia dużą wytrzymałość przy niskiej wadze konstrukcji.

Jak aluminium zmieniło architekturę

Four Seasons Hotel - Bahrain
© Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM)
Photo: Waleed Alabbas

Aluminium w XXI wieku

Aluminium wyznacza nowe kierunki i pozwala przekraczać kolejne granice również w XXI wieku. Współczesne stopy aluminium są w stanie bez problemów podtrzymywać ciężkie i bardzo duże przeszklenia, zwiększając ilość naturalnego światła we wnętrzach. 

Wieżowce, konstruowane z użyciem szkła i aluminium, przybierają formy zaprzeczające grawitacji, a aluminiowe profile pozwalają budować obiekty wyższe niż kiedykowliek wcześniej, bardziej energooszczędne i ze zmniejszoną emisją C02. 

Rewolucja Zielonego Budownictwa

Dziś, przy rosnącym nacisku na ekologiczne budownictwo, aluminium jest znane jako jeden z najbardziej energetycznie wydajnych i zrównoważonych budowlanych materiałów. Dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości i trwałości, może być wykorzystywane w dowolnych warunkach klimatycznych na świecie, w zakresie temperatur od –80°C do +300°C. Izolacja stosowana w oknach o aluminiowej konstrukcji jest odpowiedzią na wymagania energetyczne związane z aktualnymi, ale i przyszłymi wymaganiami i regulacjami prawnymi.

Co więcej, aluminiowe elementy można przetopić, a metal wykorzystać ponownie bez utraty jakości, zapewniając mu praktycznie nieskończony czas wykorzystania. 

Dzięki powyższym zaletom budynki wykorzystujące w dużym stopniu aluminium wygrywają nagrody związane ze zrównoważonym budownictwem i zyskują wysokie oceny w globalnie stosowanych systemach ceryfikacji, włączając w to Platinum i Gold LEED. Wszystko to powoduje, że aluminium niewątpliwe nadal będzie postrzegane jako element zmieniający świat architektury.