Oruzheyniy

Oruzheyniy

Mikhail Plekhanov M. Posohin A. Levitina E. Tarasenok Mosproject 2

Ten symboliczny budynek przy alei Oruzheyniyjest najnowszym wysokościowym projektem w centrum Moskwy. 166 000 metrów kwadratowych wielofunkcyjnego kompleksu administracyjno-handlowego to tylko początek do stworzenia ukończonego obiektu. W ciągu 10 lat projektowania i budowania, kompleks ten stał się znanym miejscem w mieście.

Firma Reynaers włączyła się w budowę w pełni oszklonej fasady

Ten 28-poziomowy budynek wznosi się nad północną stroną Pierścienia Sadowego (ang. Garden Ring), zaznaczając południową granicę obszaru nowego budownictwa lat 2000-nych. Architekt Mikhail Plekhanov z biura Mosprojekt2 wyjaśnia: „Kiedy inwestor sam zapoznał się z projektem, powiedział, że chodzi mu o coś, co będzie pasowało do Moskwy, o coś, co nawet jeśli nie w tradycyjny sposób, będzie kontynuacją tworzenia miejskich akcentów wzdłuż Pierścienia Sadowego. Braliśmy udział w nieformalnej rywalizacji, podczas której zaproponowaliśmy ‘przemianę’ architektury stalinowskich drapaczy chmur, przyglądając się genezie stylu Art. Deco.” Zgodnie z początkową wizualną analizą krajobrazu, budynek miał być niższy. Architekci przygotowali kilka wariantów z różnymi elementami zwieńczenia jego górnej części. Jednakże, inwestor pomyślał o zyskach i o tym, że każdy metr kwadratowy wiązał się z kosztami, dlatego też zależało mu na płaskim dachu. Później, dla nowego inwestora ważniejszy był prestiż. „Nasza propozycja dachu nie zakładała stworzenia funkcjonalnej przestrzeni, a raczej elementu dekoracyjnego, i dodatkowych 36,5 metra. Właściwie, jest to forma zewnętrzna, która tworzy pewna sylwetkę,” wyjaśnia Plekhanov.

Alternatywna historia

Kiedy na początku lat 2010-tych wzniesiono wzmocnioną betonową konstrukcję bez frontów, na temat budynku pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Większość z nich dotyczyła niedopuszczalności tworzenia ‘jeszcze jednego stalinowskiego wieżowca w centrum miasta (pierwszy inwestor, Donstroy, wybudował pseudo- stalinowski drapacz chmur w 2002). Jednakże, kiedy w końcu do 2015 budynek nabrał właściwego wyglądu, płyty szklane oraz pionowe aluminiowe krawędzie stały się widoczne, wszyscy zobaczyli, że Oruzheyniy nie jest retro imitacją ani supernowoczesnym manifestem, a rodzajem ‘alternatywnej historii’ moskiewskiej architektury. „Staraliśmy się zachować tradycję a jednocześnie stworzyć współczesny design,” mówi architekt. Wykorzystano dwa rodzaje wykończeń: na trzech dolnych poziomach zastosowano kamień i biały granit, natomiast górne piętra wykończono aluminiową okładziną.

Firma Reynaers włączyła się w budowę w pełni oszklonej fasady a Plekhanov jest bardzo zadowolony z tej współpracy. „To bardzo mozolna praca z uwagi na złożoność kształtów wież. A metal odtwarza wszystkie te formy, nawet oddzielenie kamiennej okładziny wzdłuż długości, wysokości i szerokości. Każda wieża ma również zwieńczenie – inspirowane stylem Art Deco oświetlenie, jak latarnia.” Budynek ten ma wielkie znaczenie dla miejskiego krajobrazu Moskwy. Jego bryła jest charakterystyczna dla tego miasta, ponieważ jest to obiekt masywny i monumentalny. Praktycznie nie ma on elementów poziomych. Jego istotę stanowią metalowe krawędzie i wieże, które podkreślają strzelistość budynku i wizualnie łagodzą jego masywność.

“Braliśmy udział w nieformalnej rywalizacji, podczas której zaproponowaliśmy ‘przemianę’ architektury stalinowskich drapaczy chmur, przyglądając się genezie stylu Art. Deco”Mikhail Plekhanov (Mosproject2)

Monumentalny styl art deco

Wyzwanie

Architekt był również zadowolony z efektów współpracy z biurem Miwel, producentem zewnętrznej części budynku. „Alexandar Veljanovic, dyrektor Miwel Rosja, z wielką otwartością uwzględnił nasze pomysły i gust.” Veljanovic: „Ten konkretny projekt był dla nas niezwykle wymagający. Budynek ma bardzo skomplikowany kształt i wiele złożeń. Architekci przygotowali wstępny projekt kształtów, a następnie pracowaliśmy nad ich udoskonalaniem i przygotowaniem do produkcji i montażu.” Miwel posiada własną fabrykę aluminium niedaleko Belgradu. Na potrzeby tego projektu, w zakładzie tym zamontowano specjalne eksperymentalne urządzenie do produkcji specjalnych elementów i systemów fasadowych. Veljanovic: „Stworzyliśmy wiele rzeczy od zera i jesteśmy naprawdę dumni z tego sukcesu.

Aleksandar Veljanovic (Miwel)

MIWEL

 

Aleksandar Veljanovic urodził się w Belgradzie w 1967. Reprezentuje drugie pokolenie rodzinnego biznesu Miwel, będąc dyrektorem generalnym oddziału firmy w Moskwie. Przedsiębiorstwo zostało założone w Nikozji na Cyprze w roku 1993. Firma oferuje sprzęt budowlany najnowszej generacji, a także skompletowała znakomity zespół profesjonalistów, aby jak najlepiej sprostać trudnym wyzwaniom procesu konstrukcyjnego. Działalność firmy ma zasięg globalny, dzięki oddziałom w Moskwie i Belgradzie. „Jesteśmy na szczycie przez ponad 15 lat. Mamy zamiar tam pozostać,” mówi Veljanovic.

Mikhail Plekhanov (Mosproject2)

MOSPROJECT2

 

Mikhail Plekhanov urodził się w Moskwie. W 1979 został absolwentem Moskiewskiego Instytutu Architektury. Od tamtej pory pracuje w Mosproject-2. Obecnie kieruje największym zespołem projektowym w firmie, pracując przede wszystkim nad projektami wysokiej klasy budynków mieszkalnych i biurowców. Do tych ostatnich należy Aquamarine-II, wielofunkcyjny Kompleks mieszczący się na bulwarze Ozerkovskaya w Moskwie. Jego motto brzmi: „Nowoczesna architektura albo musi być tworzona naprawdę dobrze – albo lepiej nie tworzyć jest wcale.”

Indywidualne rozwiązanie na bazie standardowych elementów CW 86-EF

Rozwiązania projektowe

Systemy: Rozwiązanie przygotowane na zamówienie, w oparciu o CW 86-EF/HI ze zintegrowanymi elementami otwieranymi, okna CS 86-HI/HV, drzwi CS 86-HI, CW 50-HI FRV, CW 50-HI

Opis projektu:

 • Opracowanie przygotowanego na zamówienie rozwiązania fasadowego CW 86-EF/HI, spełniającego wymogi statyczne budynku (obciążenia wiatrem)
 • 6.300 m2 fasady z systemem CW 86-HI, z czego 15% jest nachylone
 • 3 nowe profile oraz 4 nowe uszczelki dla elementów pionowych
 • 3 nowe profile oraz 2 nowe uszczelkidla elementów nachylonych (17°)
 • kształt profili CW 86-EF/HI (część wewnętrzna) został zmodyfikowany, aby umożliwić bardziej swobodną pozycję mocowania oraz lepsze połączenia narożne profili
 • Przygotowane na miarę rozwiązania narożnikowe
 • Przygotowane na miarę systemy kaskadowego odprowadzania wody z elementów nachylonych, dzięki zastosowaniu specjalnie opracowanych uszczelek oraz listew przyszybowych
 • Dryfujące/Pływające okna w systemie CS 86-HI/HV (pionowe elementy fasady) oraz Płaski Wywietrznik Dachowy CW 50 (pochyłe elementy fasady), zainstalowane w typowych modułach CW 86-EF/HI, z wykorzystaniem standardowych rygli CW 50.

Elementy:

 • elementy fasadowe CW 86-EF/HI: 1350 x 3700 mm
 • okna rozwierno-uchylne CS 86-HI/HV: 1308 x 1250 mm
 • drzwi wejściowe CS 86-HI high intensity (duża intensywność użytkowania): 1190 x 2930 mm

szklenie:

 • podwójne szklenie 30 mm
 • 8/16/6

 

Sekcja pionowa CW 86-EF indywidualne rozwiązanie
Sekcja pozioma CW 86-EF indywidualne rozwiązanie
Fabrykator: 
Architekt: 
Mikhail Plekhanov M. Posohin A. Levitina E. Tarasenok Mosproject 2
Lokalizacja: 
Moscow, Rosja Zobacz na mapie
Fotograf: 
Zlobin Nikolai
Inni partnerzy: 
LLC Sberegatelnii Capital (Investors)
Użyte systemy Reynaers: 
Project solutions: 
CW 86-EF bespoke solution