Villa Syvota nad morzem

Villa Syvota nad morzem

Bernando Sanchez Joanna Dinis Zoi Karakinari

Urok tej greckiej willi jest niezaprzeczalny. Roztaczają się z niej spektakularne widoki i ma ponadczasowy, współczesny wygląd. Znajduje się w Igoumenitsa, miejscowości na wybrzeżu Północnej Grecji. Została zaprojektowana zgodnie z tradycją regionu, ale wykorzystuje również nowoczesne elementy i rozwiązania.  

Cztery budynki, które składają się na kompleks Villa Syvota, stały niewykończone przez kilka lat ze względu na kryzys ekonomiczny w Grecji. Obecny właściciel kupił nieruchomość w ​2015 roku. Od początku planował stworzyć tu spokojne, prywatne osiedle, a jeden z domów przeznaczył dla własnej rodziny. Miało to być miejsce do odpoczynku, pozwalające na ucieczkę od codzienności. Dbałość o prywatność miała być połączona z otwarciem domu na spektakularne widoki. ​

Zakończeniem budowy zajęła się firma ​Dinis​ ​Real​ ​Estate​ ​and​ ​Development, która wzięła również udział w modyfikacji projektu razem z lokalnymi partnerami, w tym pracownią ​Spinian​ ​de​ ​Sanchez​ ​Exterior​ ​Architect. Czasu było mało, wszystkie prace trzeba było skończyć w półtora roku.

Otworzyć dom na przestrzeń

Cegła i kamień na elewacji tworzą mur strzegący prywatności, ale głównym architektonicznym wyzwaniem stało się stworzenie połączenia wnętrza z zewnętrzem za pomocą przesuwnych drzwi tarasowych. Aluminiowe profile były oczywistym wyborem klienta, bo sprawiają, że ramy okienne wyglądają prosto i pasują do minimalistycznego designu wybranego dla tej greckiej willi.

Wybór systemu okien przesuwnych był najważniejszy dla całego wystroju. Donatos​ ​Dinis z ​Dinis​ ​Real​ ​Estate​ ​and​ ​Development​ ​Group​ opowiada, że wraz z inwestorem sprawdzili wiele produktów i ostatecznie wybrali system Reynaers Aluminium ze wzglądu na to, że tylko ten był w pełni przetesowany, kompletny i jednocześnie w dobrym stosunku jakości do ceny. - Nasz klient kocha ten system, bo zawdzięcza mu niczym nieograniczone widoki.​ Tylko z tym systemem i jego wąskimi profilami można było to osiągnąć - powiedział ​Dinis.

 

“Nasz klient kocha ten system, bo zawdzięcza mu niczym nieograniczone widoki.”Donatos Dinis

Okna tarasowe, wykorzystujące system Hi-Finity Reynaers Aluminium, zostały wyprodukowane przez lokalnego producenta, firmę Simpas. Wybrano wersję z podwójnym strukturalnym przeszkleniem, elektrycznie otwieraną. Hi-Finity daje możliwość ​stworzenia szklanej ściany od podłogi do sufitu, ma też ergonomicznie zaprojektowane klamki i ukryty system zamykania. ​

W standardowo otwieranych oknach zastosowano system ​CS​ ​77-HV​, wariant ​CS 77, z ukrytym skrzydłem.​ Ramy skrzydła nie widać od zewnątrz, bo zasłania ją profil ościeżnicy.​ Wariant wzorniczy "ukryte skrzydło" można łączyć z wieloma elementami funkcyjnymi.

Wyzwania na placu budowy

W trakcie realizacji pojawiło się wiele praktycznych kwestii związanych z instalacją nowoczesnego systemu okiennego w istniejącym już budynku. Żeby zachować czysty widok, potrzebne było szerokie otwarcie. To wymagało specjalnej belki, wzmocnionej włóknem węglowym.​ Żeby nic nie ograniczało widoku, rynny ukryto również w konstrukcji budynku.

Efekt robi wrażenie.​ Dom, tradycyjny w formie i skali, wprowadza mocne nowoczesne elementy w lokalną architekturę. 

Architekt: 
Bernando Sanchez Joanna Dinis Zoi Karakinari
Lokalizacja: 
Grecja
Fotograf: 
CineMatic Hellenic Media - Dimitrios Liopiaris
Inni partnerzy: 
Vrakas Spiros (Investors) Donatos Ntinis - Real Estate & Development (General contractors) Donatos Dinis (Project developers)