Dominion Tower

Dominion Tower

Dominion Tower w Moskwie to niezwykły biurowiec, który znajduje się w portfolio firmy Zaha Hadid Architects. Jest to pracownia architektoniczna założona i kierowana przez słynną architekt pochodzenia iracko-brytyjskiego, która zdobyła międzynarodowe uznanie swoimi projektami futurystycznych obiektów publicznych: muzeów oraz centrów kulturowych, stadionów, instytucji edukacyjnych, a nawet mostów. Na tej liście znajdują się również biurowce, zwykle naprawdę potężne konstrukcje, zarówno drapacze chmur, jak i olbrzymie kompleksy zajmujące ogromne przestrzenie. Dominion Tower znacznie różni się od całej reszty.

Klient, rosyjska firma „Peresvet Group”, zleciła pracowni Zaha Hadid Architects (ZHA) zaprojektowanie nietypowego budynku, który pozostałby nowoczesny przez kolejnych 50 lat. Początkowo architekci stworzyli projekt z długimi zawieszanymi wspornikami. Pomimo że pomysł spodobał się klientowi, śmiały projekt trzeba było zmniejszyć na kolejnym etapie projektowania, aby pasował do rozmiaru placu, na którym miał stanąć (62 x 50,5 metra). Obiekt opracowano już w 2004, ale ukończono dopiero w 2014 roku. Jest to 7-poziomowy, kompaktowy obiekt. Doskonale pasuje on do otaczającej go zabudowy południowo-wschodniej części Moskwy, zdominowanej przez proste budynki przemysłowe oraz typowe dla sowieckiej ery domy.

Fasady budynku są pokryte złożonymi panelami aluminiowymi, które zdają się delikatnie zmieniać kolor pod wpływem padającego światła słonecznego. Chociaż budynek Dominion Tower bez wątpienia robi wrażenie pod wieloma względami, z zewnątrz można by go określić mianem „Skromna Zaha”. Bez wątpienia jest bliski sercu Moskwian.

Zapierający dech w piersiach dziedziniec wewnętrzny ze świetlikami, gdzie wykorzystano system CW 50-FRV

Wrażenie latania

Tylko ci, którzy wejdą do środka Dominion Tower i zobaczą zapierający dech w piersiach dziedziniec wewnętrzny ze świetlikami, będą mogli w pełni doświadczyć magii wspaniałej architektury stworzonej przez pracownię Zaha Hadid: „Uwielbiamy stosować przesunięcia poziomów i przestrzeni, tworząc w ten sposób wrażenie latania. Wewnątrz dziedzińca zawsze znajdzie się coś pod, nad oraz wokół odwiedzającego. A gdy jesteśmy na zewnątrz, nad naszymi głowami zawsze będą unosiły się jakieś elementy. Ja nazywam tę trójwymiarową przestrzeń „przestrzenią latania”, powiedział Patrik Schumacher, wspólnik w firmie Zaha Hadid Architects w dniu oficjalnego otwarcia Dominion Tower. Dziedziniec bez wątpienia przyprawia o zawrót głowy, z uwagi na przesunięte balkony, zakręcone czarno-białe klatki schodowe oraz dynamiczne, niesamowite grafiki, które pokrywają ściany oraz podłogę na parterze. To bardzo artystyczne miejsce, które jak się okazało, stwarza idealne warunki do pokazów tańca współczesnego. Jeden taki pokaz odbył się w dniu otwarcia.

Odwiedzający wnętrze budynku doświadczą również silnego wrażenia otwartej przestrzeni i przejrzystości. Pomieszczenia przeznaczone do pracy są oddzielone od przestrzeni wspólnej dziedzińca za pomocą przezroczystych szklanych ścian, dzięki czemu widoczność od jednego do drugiego okna budynku jest praktycznie nieograniczona. Architekci uznali, że taki otwarty projekt usprawni komunikację w nowoczesnych, dynamicznych firmach, które ulokują się w tym biurowcu.

Fasady budynku pokrywają złożone panele aluminiowe, które zdają się delikatnie zmieniać kolor pod wpływem padającego światła słonecznego.

Mnóstwo szkła

W budynku dominuje szkło; zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Projektanci optowali za wysokimi na trzy metry oknami wstęgowymi bez impostów, aby stworzyć wrażenie niezakłóconej ciągłości na szklonych fasadach. Podwykonawca odpowiedzialny za stolarkę, MBK Stroy, zdecydował się na cztery aluminiowe systemy Reynaers: CW 50-SC, CW 50-FRV (dach), CS 77-HI, oraz CF 77-SL. Anton Masak, dyrektor handlowy MBK Stroy stwierdził, że „firma Reynaers oferuje wysoką jakość produktów oraz usługi profesjonalnego zespołu, który pracuje w naszym kraju. Firma dotrzymała napiętych terminów, które pozwoliły na zakończenie prac na czas.”

 

Surowy rosyjski klimat oraz rygorystyczne przepisy budowlane zmusiły projektantów do zastosowania grubych, potrójnie szklonych okien, wyprodukowanych przez AGC Glass. Aby uniknąć niechcianego zielonego odcienia szklenia, konieczne było rozjaśnienie pierwszej warstwy szkła. To tylko jeden niewielki przykład olbrzymiego zakresu prac i wysiłku, jaki trzeba było włożyć, aby zrealizować ten niezwykle nowoczesny project ZHA, co wymagało stworzenia zespołu złożonego z dziesiątek podwykonawców i specjalistów, którzy pracowali przez 10 lat, najpierw nad projektem, a następnie nad budową obiektu. Można się zastanawiać, jak to możliwe, że taki projekt został wykonany bez modelu BIM. Jest to, można powiedzieć, „nowoczesny rosyjski styl”.

“Nazywam tę trójwymiarową przestrzeń "przestrzenią latania"”Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architects)
Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architects)

ZAHA HADID STUDIO

 

Patrik Schumacher urodził się w Bonn w 1961 r. Studiował architekturę na Uniwersytecie w Stuttgarcie, gdzie w 1990 r. uzyskał tytuł mgr inż., a następnie na Uniwersytecie Southbank w Londynie. Studiował również filozofię na uniwersytetach w Bonn i Londynie. W 1988 r. Schumacher rozpoczął pracę w pracowni Zaha Hadid. Obecnie jest dyrektorem oraz starszym projektantem, zaangażowanym wraz z samą Zaha Hadid we wszystkie projekty prowadzone przez firmę. Aktywnie uczestniczy w realizacji projektów na ich poszczególnych etapach. Do jego projektów należą Centrum Sztuki i Architektury Współczesnej MAXXI (Rzym), które w 2010 r. zdobyło Nagrodę Stirlinga oraz Stacja Vitra Fire (1992), jeden z pierwszych ukończonych projektów firmy.

Anton Masak (MBK-Stroy LLC)

MBK – STROY LLC

 

Anton Masak urodził się w 1981 roku w Moskwie. Studiował prawo na Rosyjskiej Akademii Handlu Zagranicznego. Pracował w firmie AGC Glass jako kierownik projektu oraz specjalista Grupy Projektów Specjalnych oraz Klientów Kluczowych w Południowym Okręgu Federalnym Rosji. W 2010 r. został współwłaścicielem firmy MBK-Stroy LLC, a od 2011 r. pełni w niej funkcję dyrektora handlowego. Posiadający specjalistyczną wiedzę w wielu dziedzinach, w tym w zakresie zaawansowanej inżynierii budowlanej, Masak jest doskonałym partnerem dla architektów. „Nie ma wyzwań, którym nie można sprostać!”, przekonuje.

Fabrykator: 
MBK Stroy
Architekt: 
Lokalizacja: 
Moscow, Rosja Zobacz na mapie
Fotograf: 
Hufton + Crow
Inni partnerzy: 
Peresvet Group (Investors) Stroy Group (General contractors) Dominion (Project developers)
Project solutions: 
CS 77-HI CF 77-SL